פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
מאמרים ומחקרים
SHLOMIT HEART
 שלומית הארט מנכ"לית גרטנר ישראל וסמנכ"ל אזורי בגרטנר גרופ במפגש מועדון השבבים הישראלי, מארס 2017. צילום: שמואל אוסטר

גרטנר זיהתה עשר טכנולוגיות שיצמחו בשנים 2017-2018 בתחומים כמו מיחשוב לביש, בתים חכמים וערים חכמות .גרטנר גם מיפתה עשרה היבטים של שוק ה-IOT שיזכו לזינוק בשנים הבאות, ובראשם אבטחת IOT ואנליטיקה. כך אמרה שלומית הרט, מנכ"לית גרטנר ישראל וסמנכ"לית איזורית בגרטנר גרופ במפגש מועדון השבבים הישראלי שנערך בשבוע שעבר בת"א ע"י חברת ASG.

מכירות הטלפונים והטבלטים בעולם הופכים שטוחים. הגידול בהם נבלם. לעומת זאת ה-IOT הוא תחום שרק יזנק. למשל בתחום המיחשוב הלביש צופים שבשנת 2020 נגיע ל-500 מיליון יחידות שיימכרו.תחום זה פונה בעיקר למגזר הצרכני – עם חיישנים לפעילות ספורטיבית, מצלמות על הבגדים, צגים לראש, ושעונים חכמים. שווי השוק הזה יהיה ב-2020 61 מיליארד דולר אבל רק 17 מיליארד מתוכם יהיו לשוק הצרכני . כבר היום רואים אפליקציות מעניינות שמביאות ערך בארגונים, כדוגמה הדרכות טכנאים בשטח, הטכנאי הראשי יכול להדריך אותם באמצעות משקפיים מרוחקות. בעולם הבריאות: משימות שבהם הידיים משוחררות, ניטור עמוק על נהגים ושומרים. זהו שוק גדל ומעניין והוא רק שוק אחד מבין שווקים רבים שיוצרת היכולת של מערכות IOT שתלך ותשתפר.

בעתיד האדם יהיה במרכז, ולהערכתנו נוכל לתקשר עם הטכנולוגיה בכל מקום, בכל מצב. המכשירים גם ידברו אחד עם השני והעולם ישתנה לחלוטין מבחינת הצורה שבה אנחנו  מתקשרים היום ומתפעלים את הטכנולוגיה, נעבור לממשק קולי ופשוט נשוחח עם המכשירים הללו.

הארט ציטטה את ניק ג 'ונס, סגן נשיא ואנליסט בכיר בגרטנר, שאמר כי "ה- IoT דורש מגוון רחב של טכנולוגיות ומיומנויות חדשות שארגונים רבים עדיין אינם שולטים בהם. נושא חוזר בתחום ה-IoT הוא חוסר הבשלות של טכנולוגיות ושירותים ושל ספקים המספקים אותם, וגם הארכיטקטורה עדיין אינה בשלה. ניהול הסיכון שהיא יוצרת תהיה אתגר מרכזי לארגונים המנצלים את ה-IoT, בטכנולוגיות רבות. חוסר המיומנויות יביא גם הוא לאתגרים משמעותיים".

אבטחת IoT

ה-IoT מציג מגוון רחב של סיכונים ואתגרי אבטחה חדשים למכשירי ה- IoT עצמם, לפלטפורמות שלהם, למערכות ההפעלה שלהם, לתקשורת שלהם ואפילו למערכות שאליהם הם מחוברים. טכנולוגיות אבטחה יידרשו כדי להגן על ההתקנים ופלטפורמות ה-IoT הן מפני התקפות מידע והן מפני חבלה פיזית, על מנת להצפין את התקשורת שלהם, וכדי להתמודד עם אתגרים חדשים כגון התחזות לדברים או התקפות של מניעת שירות וחיסול הסוללה שלהם אבטחת IoT תהיה מסובכת עקב העובדה ש"דברים" רבים ישתמשו במעבדים ובמערכות הפעלה פשוטים שלא יכולים לתמוך בגישות אבטחה מתוחכמות.

"מומחי אבטחה מיומנים ומנוסים נדירים, ופתרונות האבטחה כרגע מקוטעים וכוללים ספקים רבים". אומר האנליסט. "איומים חדשים ייצאו לדרך עד שנת 2021 כאשר האקרים ימצאו דרכים חדשות לתקוף התקנים ופרוטוקולים של IoT. ה'דברים' עשויים להזדקק לחומרה ולתוכנה הניתנים לעדכון כדי להתאים את עצמם."

אנליטיקה של IOT

מודלים עסקיים של IoT ינצלו את המידע שנאסף על ידי "דברים" בדרכים רבות כדי להבין את התנהגות הלקוחות, לספק שירותים, לשפר מוצרים ולזהות הזדמנויות עסקיות. עם זאת, IoT דורש גישות אנליטיות חדשות. כעת נדרשים כלים ואלגוריתמים חדשים, אך ככל שמספר הנתונים יגדל עד 2021, צרכי האנליטיקה של ה- IoT עשויים לדרוש שיטות שונות ומתוחכמות יותר מאשר הניתוח האנליטי המסורתי.

ניהול התקני IOT

הבטחת אורך החיים של התקן IOT הנמצא בחוץ איננה דבר טריוויאלי. כדי להשיג זאת נדרשים ניהול ובקרה, לרבות ניטור מכשירים, קושחה ועדכוני תוכנה, אבחון, ניתוח קריסה ודיווח, ניהול פיזי וניהול אבטחה. ה- IoT גם מביא בעיות חדשות למשימה הניהולית. הכלים חייבים להיות מסוגלים לנהל ולפקח על אלפי ואולי אפילו מיליוני מכשירים.

בחירת פרוטוקול הרשת

בחירת רשת אלחוטית עבור התקן IoT כוללת איזון של דרישות סותרות רבות, כגון טווח קליטה, חיי סוללה, רוחב פס, צפיפות, עלות נקודת קצה ועלות תפעולית. רשתות בעלות הספק נמוך, קצר טווח, ישלטו בעולם קישוריות ה- IoT האלחוטית עד 2025, אז יתחילו להופיע חיבורים רבים בהרבה באמצעות רשתות IoT רחבות. עם זאת, פתרונות רבים יחיו יחד, ללא זוכה יחיד דומיננטי. מתחילים לראות אשכולות של חברות סביב טכנולוגיות מסוימות, יישומים ומערכות אקולוגיות בתחום ההספק.

רשתות 

רשתות סלולריות מסורתיות אינן מספקות שילוב טוב של תכונות טכניות ועלויות תפעוליות ליישומי IoT אלה הזקוקים לכיסוי שטח רחב בשילוב עם רוחב פס נמוך יחסית, חיי סוללה טובים, עלות חומרה נמוכה עלויות הפעלה נמוכות וצפיפות חיבור גבוהה. המטרה ארוכת הטווח של רשת IoT באזור רחב היא לספק נתונים במהירות של החל ממאות ביטם לשניה עד עשרות קילובייטים לשניה עם כיסוי ארצי, חיי סוללה של עד 10 שנים, עלות חומרת נקודת קצה כחמישה דולרים, ותמיכה מאות אלפי התקנים מחובר תחנת בסיס או שווה ערך שלה. הרשתות הראשונות בעלות צריכת חשמל נמוכה (LPWANs) התבססו על טכנולוגיות קנייניות, אך בטווח הארוך, מתפתחים סטנדרטים כגון Narrowband IoT (NB-IoT) שישלטו במרחב הזה.

מעבדי IoT

המעבדים והארכיטקטורות המשמשות את התקני ה- IoT מגדירים רבות מיכולותיהם, כגון האם הם מסוגלים לביטחון והצפנה חזקים, לצריכת חשמל חסכונית והאם הם מתוחכמים מספיק כדי לתמוך במערכת הפעלה, קושחה מעודכנת וסוכני ניהול התקנים מוטבעים. כמו בכל מקרה של תכנון החומרה, ישנו טריידאוף בין תכונות, עלות חומרה, עלות תוכנה, שדרוג תוכנה וכן הלאה. כתוצאה מכך, הבנת ההשלכות של בחירות המעבד תדרוש מיומנויות טכניות עמוקות.

עיבוד זרם אירועים

יישומי IoT מסוימים ייצרו שיעורי נתונים גבוהים מאוד, שיש לנתחם בזמן אמת. מערכות היוצרות עשרות אלפי אירועים בשנייה נפוצים, ומיליוני אירועים בשנייה יכולים להתרחש בכמה מצבים של תקשורת וטלמטריה. כדי לענות על דרישות כאלה, מופץ זרם פלטפורמות זרם (DSCPs) צמחו. בדרך כלל הם משתמשים בארכיטקטורות מקבילות כדי לעבד זרמי נתונים גבוהים מאוד לביצוע משימות כגון ניתוחים בזמן אמת וזיהוי תבניות.

פלטפורמות IoT
חברות רבות יעשו אינטגרציה של רכיבי IoT רבים למוצר אחד השירותים הניתנים על ידי פלטפורמות כאלה מתחלקים לשלוש קטגוריות עיקריות: (1) בקרת התקן ברמה נמוכה ופעולות כגון תקשורת, ניטור וניהול התקנים, עדכוני אבטחה ועדכוני קושחה; (2) קליטת נתוני IoT, טרנספורמציה וניהול; ו (3) פיתוח יישומי IoT, כולל לוגיקה מונחית אירוע, תכנות יישומים, הדמיה, ניתוח ודרך החיבור למערכות הארגוניות

תקנים ומערכות אקולוגיות של IoT

אף על פי שמערכות אקולוגיות ותקנים אינם טכנולוגיות מדויקות, רובן מתממשות בסופו של דבר באמצעות ממשקי תכנות יישומים (APIs). תקנים וממשקי API הקשורים בהם יהיו חיוניים מכיוון שמכשירי IoT יצטרכו לפעול באופן הדדי ולתקשר, ומודלים עסקיים רבים של IoT יסתמכו על שיתוף נתונים בין מכשירים וארגונים מרובים.

בתחום זה מופיעות מערכות אקולוגיות רבות, ומתקיימים מאבקים מסחריים וטכניים בין מערכות אקולוגיות אלה בשאלה מי ישלוט בתחומים כמו הבית החכם, העיר החכמה והבריאות. ארגונים שיוצרים מוצרים עשויים לפתח וריאנטים כדי לתמוך בתקנים מרובים או במערכות אקולוגיות שונות ולהיות מוכנים לעדכן מוצרים במהלך תוחלת החיים שלהם עם התפתחות הסטנדרטים וסטנדרטים חדשים וממשקי ה-API שלהם.תגובות (0)Add Comment
כתוב תגובה
 
 
יותר קטן | יותר גדול
 

security image
העתק תווים מוצגים


busy

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
כל החדשות
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות