פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
בלוגים

חדשנות או למות

מאת: שלמה גרדמן
underline-blog-409
ב17- ביולי האחרון כמה ימים לפני שנצמדנו למסכי הטלויזה כדי לצפות בקרבות ספורט מעניינים במשחקים האולימפים שנערכו בלונדון, התקיים בניו יורק קרב לא פחות מעניין (עבורינו אנשי הטכנולוגיה). הקרב התנהל בין אריק שמידט מי שהיה עד לאחרונה מנכ"ל גוגל וכיום משמש כיו"ר החברה לבין פיטר טיל (Peter Thiel) משקיע אמריקאי הידוע בזכות חברת PayPal  שהקים וניהל ובזכות היותו המשקיע החיצוני הראשון בפייסבוק .
solgנושא הדיון שנערך במסגרת Fortune's Brainstorm Tech conference  היה טכנולוגיה ובעוד אריק שמידט התפאר בהישגי הטכנולוגיה של התעשיה בעשורים האחרונים בכלל ושל גוגל בפרט, הרי לדעתו של פיטל טיל הטכנולוגיה לא ממש שיפרה את חיינו בתקופה הזו וגם גוגל לא חידשה דבר מאז המציאה את מנוע החיפוש היעיל שלה. כדוגמה לאי הצלחותיה של הטכנולוגיה תיאר טיל את המצב בתחום האנרגיה. כאן לדעתו נכשלנו בענק. בשנות ה-60 היה מחירה של חבית נפט 3 דולר והיום הוא נע סביב ה100 דולר. לדעתו הטכנולוגיה לא הצליחה למצא דרכים חלופיות וזולות יותר ליצור אנרגיה ולכן אנו נאלצים להשתמש בשיטה ישנה ויקרה. שמידט לא נשאר חייב להתקפתו של טיל וציין את מנוע החיפוש הפופולארי כרום, ואת מע' ההפעלה אנדרואיד בין שאר הישגיה הטכנולוגים של גוגל.

תהה דעתכם כשל שמידט או טיל, נושא החידושים הטכנולוגים קשור מאד לתעשית ההייטק  הישראלית. תעשיה זו זכתה להכרה עולמית בזכות היצירתיות והחדשנות הישראלית וזו הסיבה המרכזית להצלחותינו העסקיות. זו גם הסיבה שכל ענקיות הטכנולוגיה המובילות כולל יבמ, אינטל, HP, גוגל, מיקרוסופט, ברודקום, קוולאקום, מרוול, טקסס אינסטרומטנס ולאחרונה גם אפל פתחו מרכזי פיתוח בישראל ואף רכשו חברות טכנולוגיה ישראליות. התעשיה הישראלית אינה מושתת על כח עבודה זול, או על קרבתינו לשווקי היעד. היא תלויה בעיקר בחדשנות וביצירתיות של המהנדסים הישראלים ולכן עלינו לדאוג לשמר ולטייב יכולות אלו. במילים אחרות עלינו לדאוג שהמשאב העיקרי עליו נשענת תעשיית ההייטק המקומית ועימה כלכלת ישראל רק ילך ויתעצם כדי שנוכל להתפאר לא רק בהישגי העבר אלא אף יותר בהישגי העתיד.

יש אנשים שהם ממציאים וחדשנים בכל מצב אך מחקרים שבוצעו בעבר הצביעו על העובדה כי ניתן ליצור סביבה בה נובטת חדשנות רבה וכי יש אפשרות לעודד חדשנות ויצירתיות. בחברת יבמ הנמצאת במקום הראשון בארה"ב ברישום פטנטים קיימת תרבות שלמה של חדשנות המעודדת את העובדים ואת בני משפחתם להעלות רעיונות חדשים למוצרים וטכנולוגיות.  בתשע מעבדות המחקר של יבמ הומצאו מוצרים וטכנולוגיות רבות וחמישה מעובדי החברה זכו בפרס נובל על המצאותיהם.

גם בישראל עלינו לדאוג ליצירת מדיניות של חדשנות. מדיניות אשר תתחיל ממערכת החינוך ותעודד ילדים ליזום, לפתח ולחשוב על חידושים טכנולוגים. מדיניות אשר תמשיך באקדמיה ותפעל במקביל בתעשיה. קיימים לא מעט יזמים ישראלים הקמים ומקימים חברות הזנק על בסיס רעיונות חדשנים אך גם בארגונים הגדולים יש מקום רב ליצירתיות. כי גם ארגונים אלו יקומו או יפלו לאורך זמן על בסיס החדשנות של מוצריהם. קחו לדוגמא את חברת אפל. לפני קצת יותר מעשור היתה זו חברה גדולה אך מקרטעת . כשסטיב ג'ובס התיישב בשנית בכסא המנכ"ל (1997) הוא החליט שחברתו תהיה החברה המובילה בטכנולוגיות לאלקטרוניקה צרכנית. מאז הביאה אפל לעולם את ה- iPod , את ה- iPhone ואת ה-iPad   ובזכותם הפכה לא רק לחברת הטכנולוגיה הגדולה בעולם (גדולה יותר מיבמ, HP, מיקרוספט או אינטל) אלא גם הרווחית ביותר מכולן!

לא די בדיבורים כדי לקדם את נושא החדשנות והיצירתיות הטכנולוגית בישראל ולכן החלטנו לעשות מעשה וליזום כנס אשר יוקדש לחדשנות הישראלית. כנס אשר בו יפגשו וישתפו פעולה כל הגורמים המשפיעים כולל ממשלה, אקדמיה ותעשיה ויחד יפעלו לקידום החדשנות הישראלית. לשמחתינו כל הגורמים הללו נענו לפנייתינו וכעת אנו פועלים יחדיו לקראת כנס iNNOVEX2013  שיערך ב-29 בינואר 2013 במרכז הכנסים אווניו שבקרית שדה התעופה, לוד. כולכם מוזמנים.
תגובות (0)Add Comment
כתוב תגובה
 
 
יותר קטן | יותר גדול
 

security image
העתק תווים מוצגים


busy

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
כל החדשות
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות