פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
בלוגים

 

האם הגענו לשלב בו מחשב יכול לנצח את המוח האנושי?

ב-12 לחודש מרץ החולף נפל דבר. בתחרות שהתקיימה בין מחשב ה- AlphaGo של גוגל לבין אלוף העולם במשחק ה- Go  הסיני ניצח המחשב כהצליח להביס את רב האמן הקוריאני Lee Se-Dol, בתוצאה 4:1 בסדרה של הטוב מחמישה משחקים. הייתה זו הפעם הראשונה שמומחה ברמת דאן-9 מתחרה נגד מחשב בינה מלאכותית במשחק שעד לא מזמן נחשב כאחד שמחשבים לא יוכלו לשחק אותו ברמה הגבוהה ביותר בגלל מספר האפשרויות העצום הקיים במשחק וסוג החשיבה המופעל בו.

ומדוע ניתן לומר שזהו ציון דרך הסטורי. כי עד כה בכל המבחנים בהם היה צורך בשיקול דעת וחשיבה יצירתית  ניצח האדם את המכונה. זו הסיבה שבגללה גם כאשר יש לנו במטוסי נוסעים מערכת טייס אוטומטי משוכללת את החלקים הקריטים בטיסה, כמו המראות ונחיתות, מבצעים הטייסים האנושים או לפחות מפקחים עליהם מקרוב. כך גם בכלי תחבורה אחרים כמו מכוניות, סירות ואפילו רחפנים לא מאוישים. יכולת הנהיגה וקבלת ההחלטות נשארת בשליטת בני האדם והנטיה של כולנו היא שניתן לסמוך על יכולתם השכלית של בני האדם יותר מאשר על מכונות.

כבר שנים לא מעטות גורסים חוקרים ועתידנים כי המצב הזה ישתנה יום אחד. ביום הזה יוכיחו מפתחי המחשבים כי הרובוטים או הכלים החכמים שפיתחו (ומבוססים על בינה מלאכותית וראייה ממוחשבת) עולים ביכולתם על מוח האדם. מדובר כמובן ביכולת ניתוח ופעולה המושתתים על הבנה יעילה יותר של הסיטואציה תוך ביצוע פעולות בצורה מהירה ונכונה יותר. משחק הגו הוא אחד ממשחקי החשיבה העתיקים בעולם ולהבדיל ממשחק השחמט מספר האפשריות הקיימות בו הוא כמעט אינסופי. חברת DeepMind שנוסדה בלונדון בשנת 2010 על מנת לפתח מחשבי בינה מלאכותית נרכשה ע"י גוגל בשנת 2014.  מחשב ה- DeepMind שפיתחה הוכיח כי הגענו לשלב שבו גובר המחשב על האדם וכעת נותר רק לראות מי מחברות הטכנולוגיה המובילות יצליח להפוך את יכולות הבינה המלאכותית הזו לישומים מעשיים.

חברות רבות כבר פועלות בכיוון והן כוללות את טסלה, גוגל ואף את מובילאיי הישראלית. כולן שוקדות כבר שנים לא מעטות על פיתוח מכונית אוטונומית. כלומר מכונית שתנהג בצורה עצמאית לגמרי ללא נהג אנושי. אמזון עובדת על פיתוח רחפן שיוכל להסיע מטענים קלים ממחסני החברה ישירות לבית הלקוח ויצרני רכב  כמו BMW  , דיימלר בנץ, יונדאי ואחרות כבר מבצעים נסיונות עם רכבים אוטונומים.

לפי דו"ח חדש של IEEE, שוק המעבדים והמיקרו בקרים למכוניות אוטונומיות יגיע ל-500 מליון דולר כבר בשנת  2020  (לעומת פחות מ-70 מליון דולר בשנה שעברה). הרכיבים החדשים יתמכו בפרוטוקול חדש בשם FlexRay שפותח ע"י קונסורציום של חברות ויהיה מהיר פי 10 מפרוקטול ה-CAN המקובל כיום ואף בטוח יותר לאור העובדה כי יש לו שני ערוצי העברת הודעות בלתי תלויים. חברות השבבים NXP ו- ST כבר פעילות מאד בשוק השבבים לכלי רכב וסביר להניח כי האתגר המרכזי בשנים הבאות יהיה קשור ברגולציה שתאפשר לייצר ולמכור  כלי רכב אוטונמים.

נצחון מחשב ה- AlphaGo מסמן לכן את העובדה כי מבחינה טכנולוגית מחשבים מסוגלים לבצע פעולות חשיבה בצורה לא פחות טובה מבני האדם. כעת נותר רק להמתין ולראות כמה שנים יקח עד שהרגולציה תאפשר לכלי רכב אוטונומים לעלות על כבישנו?

 

 

 

 

תגובות (0)Add Comment
כתוב תגובה
 
 
יותר קטן | יותר גדול
 

security image
העתק תווים מוצגים


busy

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
כל החדשות
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות