פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
חדשות מתעשיית השבבים בישראל
ibm16001
 שבב קוונטי של שני קיוביט של יבמ, במרכז המחקר בציריך. צילום: אבי בליזובסקי

 יש עדיין צורך לחקור את כל השיטות לחישוב קוונטי, ולשפר את מערכת תיקון השגיאות לפני שניתן יהיה לבנות מחשב קוונטי אוניברסלי. כך אומר ד"ר שטפן פיליפ ראש המעבדה למחקרים קוונטיים במרכז הפיתוח של IBM בציריך, במפגש עיתונאים שהגיעו לציריך מכל רחבי אירופה


גם כך ניתן היום לבצע במחשב הקוונטי בעל יכולת עיבוד של עד 20 קיוביט ביורקטאון ניו יורק, חישובים של לימוד מכונה קוונטית, קיפול חלבונים, חיפוש כימי ואופטימיזציה של תיק השקעות, תמחור וניהול סיכונים, ניהול מלאי דינמי ועוד.


IBM משתתפת בפרויקט הקוד הפתוח Qiskit – שנועדה למנף את המעבדים הקוונטים של היום ולבצע מחקרים. לדברי פיליפ, תחום המיחשוב הקוונטי יכול לעניין לא רק מדעני פיזיקה קוונטית אלא מדענים בכל התחומים, מורים, מפתחים ושוחרי טכנולוגיה בכלל, שיכולים לכתוב קוד בשפת מכונה קוונטית, בניית אלגוריתמים ויישומים, איתור רעש ושגיאות והאצת המיחשוב באמצעות סימולטורים ודיבגרים – כל אחד מהחומים האלה הוא תת פרויקט בפני עצמו. שני התחומים הראשונים כבר פועלים והאחריםי יפעלו בעתיד הקרוב.


פיליפ גם הציג את רשת IBM Q שהוקמה בדצמבר 2017, שותפות עם חברות מובילות החברות במדד פורצ'ן 500, אוניברסיטאות ומכוני מחקר ברחי העולם
המטרה היא להאיץ את המחקר באמצעות שיתוף פעולה עם אוניברסיטאות ומכוני מחקר לקידום טכנולוגית המיחשוב הקוונטי, לעודד את ראשי התעשיה לשלב מומחי מיחשוב קוונטי של IBM יחד עם אנשים המומחים לתחום ספציפי כדי לפתח את היישומים המסחריים הראשונים שיהוו דוגמה.

כמו כן, למיזם יש גם מטרה חינוכית – להרחיב ולהכשיר את האקוסיסם של המשתמשים, המפתחים ומומחי האפליקציות שבסופו של דבר יוכלו לאמץ את המיחשבו הקוונטי בקנה מידה גדול.

mateas6001

מתיאס מרגנטאלר, פוסט דוקטורנט במעבדת המחקר של יבמ בציריך, מדריך את העיתונאים בסיור. צילום: אבי בליזובסקי

סיור במרכז המחשוב הקוונטי של יבמ בציריך


בהמשך ערך לעיתונאים מתיאס מרגנטאלר, פוסט דוקטורנט במעבדת המחקר של יבמ בציריך, סיור במתקן, שבו נמצא מחשב קוונטי צנוע – שמכיל רק שני קיוביטים. הדבר הראשון שרואים בסיור הוא שני מכלי קירור עצומים, שמקררים כל אחד שבב קוונטי אחד לטמפרטורה קרובה מאוד לאפס המוחלט – פחות מחצי מעלה מעליו. סביב המכלים הללו נמצאות קופסאות עם מקלדות וסיבים אופטיים, המחברים בינם לבין המעבד שנמצא בתוך המקרר באמצעות קרינת מיקרוגל בעוצמה נמוכה. זאת, כדי לבצע את החישוב מבלי לגרום להתחממות המחשב הקוונטי.

המחשבים הקוונטיים החזקים באמת של הענק הכחול נמצאים ביורקטאון שבמדינת ניו-יורק, ארצות הברית. אחיהם הקטן בציריך נועד למשימה אחת: לבדוק ארכיטקטורות חדשות לשבבים קוונטיים – שנבנים בבניין אחר באותו קמפוס.

למרות שמדובר במחשב מרשים, מחשב הקוונטים האירופי של יבמ עדיין לא יכול עדיין לפצח צפנים. מומחים מעריכים שיידרשו אלפי אם לא מיליוני קיוביטים כדי לעמוד במשימה. למרבה המזל, מדעני יבמ כבר פיתחו קריפטוגרפיה חסינה למיחשוב קוונטי שיכולה למנוע מהתרחיש לצאת לפועל, והיא זמינה כבר כיום.

הדבר מסביר מדוע המחשב ממוקם בצוריך, אחד ממרכזי הבנקאות הגדולים בקרבה ללקוחות כמו ברקליס וג'יי פי מורגן שמתחילים לנסות את טכנולוגית המיחשוב הקוונטי של יבמ.

 

 

 

עוד בתחום שבבים

כתבות נוספות בתחום

שבבים
Honeywell בוחרת במודם המוטס של גילת כחלק מפתרון ה-JetWave שלה לתקשורת לוויינית
המודם המוטס של גילת יאפשר שירותי קישוריות בטיסות פנים, בשלב ראשון בסין
קרא עוד
שבבים
האמבולנס של הרחפנים, המערכת שמאתרת סרטן בסמארטפון והטכנולוגיה שממחזרת את הבלתי ניתנים למחזור
טכנולוגיות ישראליות פורצות דרך יוצגו בפני 1,000 משקיעים סינים בכנס GoforIsrael בגי'נאן (Jinan), סין
קרא עודתגובות (0)Add Comment
כתוב תגובה
 
 
יותר קטן | יותר גדול
 

security image
העתק תווים מוצגים


busy

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
כל החדשות
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות