פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
חדשות מתעשיית השבבים בישראל
ibm2 6001
 מחשב קוונטי של IBM. צילום יחצ

יבמ (IBM) בנתה את המחשב הקוונטי הראשון בעולם, שיהיה זמין לשימוש מסחרי.

על פי הענק הכחול, זהו מיזם ראשון מסוגו בתעשיית ה-IT. מערכת IBM Q וסל השירותים התומכים בה יהיו זמינים באמצעות Bluemix – פלטפורמת הענן של החברה. בשלב ראשון מדובר במחשב בעל חמש סיביות קוונטיות 5QBITS, אך אתר WIRED מסר כי בכוונת יבמ לפתח מחשב של 50 קיוביט, שהטכנולוגיה הנוכחית עדיין רחוקה מלייצר.

 במקביל, הכריזו אנשי מעבדת מחקר מחשוב קוונטי של גוגל במגזין המדעי נייצ'ר במהלך סף השבוע האחרון שמחשב קוונטי קטן ממדים יהיה זמין כבר ב"חמש שנים הקרובות". הכרזות אלה מצטרפות לעוד מספר ידיעות שהתפרסמו בשבועות האחרונים על תחום המחשוב הקוונטי ובראשן מיקרוסופט.

הסיבה למירוץ אחר המיחשוב הקוונטי היא שעל מנת להתקדם ביכולות ניתוח נתונים, בינה מלאכותית ולמידת מכונה, מחשוב קוונטי הוא התשובה היחידה. המחשבים והמעבדים המסורתיים שעובדים בשיטה לינארית - זאת אומרת פעולה אחת בכל פעם - לא מסוגלים להתמודד עם כמות הנתונים הענקית שהטכנולוגיות החדשות האלה ייצרו.

בעוד טכנולוגיות הפועלות על גבי מחשבים קלאסיים, דוגמת ווטסון (Watson), מסוגלות כיום לסייע בזיהוי דפוסים ותובנות המסתתרים בכמויות גדולות של נתונים קיימים – מחשבים קוונטיים יספקו פתרונות לבעיות בהן לא ניתן לאתר דפוסים כלשהם, כי המידע הנוגע להם כלל אינו קיים במרוכז. מחשב קוונטי מספק יכולות הנדרשות על מנת לחקור ולהגיע לתשובות גבוהות, שמחשבים קלאסיים כלל אינם מסוגלים להשיגן.

עוד השיקה החברה ממשקי תכנות יישומים (API) למערכת IBM Quantum Experience, המאפשרים למפתחים ולמתכנתים להתחיל לבנות ממשקים בין מערכת המחשב הקוונטי בענן בעל חמש הסיביות הקוונטיות, אותו היא הפעילה עד כה במתכונת ניסיונית – ובין מערכות מחשוב קלאסיות, מבלי להזדקק לידע מקיף בתחום הפיזיקה הקוונטית.

במקביל, היא מציעה סימולטור חדש לסביבת המערכת, המציג מודל של מעגל בעל 20 סיביות קוונטיות. במחצית הראשונה של השנה החברה תציג ערכת כלי פיתוח תוכנה (SDK) על גבי המערכת הקוונטית שלה, שתאפשר למשתמשים לבנות יישומים קוונטיים פשוטים ויישומי תוכנה.

המערכת מאפשרת לכל משתמש לתקשר עם המעבד הקוונטי של החברה באמצעות סביבת הענן שלה, להריץ אלגוריתמים ולערוך ניסויים, לפנות ישירות אל כל סיבית קוונטית, ולהתנסות בהדרכות ובהדמיות, כדי להבין את האפשרויות שבעידן המחשוב הקוונטי.

לדברי עודד כהן, סגן נשיא יבמ העולמית ומנהל מעבדת המחקר בחיפה, "מדובר במהפכה אדירה בעולם המחשוב. מחשב קוונטי מסוגל לפתור בעיות שלא ניתן לפתור לא היום ואף לא בעתיד באמצעות מחשבים רגילים. מערכות קוונטיות יהפכו לטכנולוגיה המרכזית הבאה, הנושאת עימה פוטנציאל לקדם עידן חדש של חדשנות, בכל תחומי המשק והתעשייה".

כהן הוסיף כי "יבמ השקיעה לאורך עשרות שנים בקידום תחום המחשוב הקוונטי. אנו מחויבים לפעול להרחבת הגישה של משתמשים בקהילה המדעית והעסקית למערכות קוונטיות וליכולות העוצמתיות שלהן. בעקבות ווטסון ומערכות בלוקצ'יין (Blockchain), אנו מאמינים שמחשוב קוונטי יספק את המערכת הבאה של שירותים רבי עוצמה".

אחד היישומים הראשונים של מערכות מחשוב קוונטי צפוי להיות בתחום הכימיה. אם ניקח מולקולה פשוטה, דוגמת זו של הקפאין בקפה שלנו, נמצא כי מספר המצבים הקוונטיים במולקולות מזנק בקצב אסטרונומי. מערכות מחשוב קונבנציונליות ופתרונות הטיפול בזיכרון אותם הן מציעות, לא יהיו מסוגלות להכיל את מלוא היקף הבעיה הזאת ולטפל בה.

מדעני הענק הכחול פיתחו טכניקות המאפשרות לנהל באופן יעיל סימולציה של בעיות בתחומי הכימיה, על גבי מערכות חומרה קיימות בעולם המחשוב הקוונטי. בשלב הנוכחי, מפתחים החוקרים הדגמות סימולציה של מגוון מולקולות – ובעתיד הם מתכוונים להרחיב את היכולות האלה גם למולקולות מורכבות הרבה יותר. הסימולציות האלה יאפשרו לחזות את המאפיינים הכימיים של החומר ברמת דיוק גבוהה יותר מזו האפשרית כיום, במערכות מחשוב קלאסי.

יישומים נוספים של מערכות מחשוב קוונטי, עשויים לכלול משימות גילוי של תרופות וחומרים חדשים, באמצעות הבנה מעמיקה יותר של אינטראקציות ברמה המולקולארית ותהליכים כימיים. בעולם ניהול שרשרת האספקה ומשימות לוגיסטיקה מורכבות, מחשוב קוונטי יאפשר למצוא את הנתיב האופטימלי במערכת מורכבת המשלבת מספר גדול של מערכות – כדי להבטיח יעילות מרבית.

תעשיית השירותים הפיננסיים, תוכל לבנות מודלים חדשים של נתונים ותהליכים כלכליים, תוך זיהוי מדויק של גורמי סיכון וקבלת החלטות השקעה משופרות. בתחום הבינה המלאכותית, וביישומים דוגמת למידת מכונה, מחשבים קוונטיים יוכלו להתמודד עם אוספי נתונים גדולים במיוחד, ובתחום אבטחת הענן תאפשר הטכנולוגיה החדשה שמירה משופרת על הפרטיות.

מאז הושקה תוכנית IBM Quantum Experience, לפני פחות משנה, כ-40 אלף משתמשים הריצו יותר מ-275 אלף ניסויים חישוביים על גבי המערכת של הענק הכחול. חוקרים ביותר מ-100 מדינות פועלים כבר בעזרת המערכות החדשות האלה. לצד עבודה עם מפתחים באוניברסיטאות, יבמ הקימה קונסורציום מחקר בינלאומי לתחום.עוד בתחום תכנון אלקט

כתבות נוספות בתחום

‫תכנון אלק' (‪(EDA‬‬
קיידנס ו-TSMC ישתפו פעולה בייצור שבבים למחשבים ניידים ולמיחשוב עתיר ביצועים
חבילת כלי התכנון של קיידנס תומכת מעתה באופן מלא בטכנולוגית הערמות החדשה של TSMC
קרא עוד
‫תכנון אלק' (‪(EDA‬‬
סינופסיס רוכשת את Silicon and Beyond במטרה להרחיב את קו מוצרי ה-SerDes IP במהירות גבוהה
הרכישה מצרפת לסינופסיס צוות מהנדסי מו"פ בעלי ניסיון רב, שיאיץ את הפיתוח של מוצרי ה-SerDes IP במהירות גבוהה
קרא עודתגובות (1)Add Comment
0
חניאל קורן
מרץ 09, 2017
176.228.160.140
הצבעות +0
האם המחשוב הקוונטי יחליף לחלוטין את המחשוב הבינארי הרגיל?

האם המחשוב הקוונטי יחליף לחלוטין את המחשוב הרגיל, כלומר אם יצליחו לפתח מחשבים קוונטים מאוד חזקים (וכמובן שגם זולים) אז הדבר יביא להכחדת המחשבים הבינארים לחלוטין או שמא יש שימושים שבהם המחשוב הבינארי הוא יעיל מיסודו יותר מהמחשוב הבינארי - ולכן לא יוחלף?

כתוב תגובה
 
 
יותר קטן | יותר גדול
 

security image
העתק תווים מוצגים


busy

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
כל החדשות
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות