פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
חדשות מתעשיית השבבים בישראל
INNOVEX4
פרופ' ג'ינט ווינג, סגנית נשיא למחקר בחברת מיקרוסופט, בכנס INNOVEX2016. צילום: אבי בליזובסקי

 

"כל ההתקנים הסייבר-פיזיים" יצטרכו להיות בטוחים ואמינים ויידרשו לכבד את הפרטיות.

כך אמרה פרופ' ג'ינט ווינג, סגנית נשיא למחקר בחברת מיקרוסופט, בכנס INNOVEX2016 הכנס נערך על ידי חברת ASG. המושב בו השתתפה ווינג עסק בחדשנות בחברות גדולות.

 

המוצרים הסייבר-פיזיים – מערכות כגון רחפנים, שואבי אבק רובוטיים, רובוטים תעשייתיים ובעתיד גם מכוניות אוטונומיות – יקלו על חיינו אך עלולים גם להוות מקור לסכנה של פריצה על ידי האקרים.

 

אנחנו נמצאים בעולם מדהים, אנחנו עומדים לפני עולם של מכשירים מתוקשרים חכמים שישתייכו לקטגורית האינטרנט של הדברים אך הן יהיו מוצרים גדולים, לא רק חיישנים קטנים.

"יש לנו כבר היום מדי חום ונורות בבית חכמים מספיק לכבות ולהדליק מרחוק, מצלמות הצופות בתינוק ומשדרות את הנתונים בזמן אמת למכשיר הטלפון החכם. בעתיד נלבש דברים על הגוף שלנו שיוכלו לאפשר לנו להפעיל את המכשירים באמצעות מחוות ודיבור. אנחנו חיים בעולם שבו המכוניות ינהגו את עצמם, רחפנים שיעופו למקומות שאנחנו לא יכולים לראות כשהם נושאים לדוגמה חבילות. עדשות מגע שיבדקו את רמת הסוכר ויספרו לרופא בזמן אמת מה מצבינו, וכן גלולות חכמות חיישנים בשדות, בניינים וגשרים חכמים, חקלאות חכמה תשתית חכמה ועוד.

רובוטים יהיו חיות המחמד שלנו, החברים שלנו, השותפים לעבודה והם יעזרו לנו כשנהיה זקנים. מכשירים חכמים כמו כסאות גלגלים חכמים יאפשרו למוגבלים להגיע למידע שאחרת לא היה נגיש עבורם המכשירים הללו יהיו מחוברים בבית ומחוצה לו דרך הענן והחיים יהיו נחמדים.

 

המשותף לכל המכשירים הללו הוא יש להם קשר עם העלום האמיתי  ולכן אני מכנה אותם מערכות סייבר-פיזיות Cyber-Physical System. המכשירים הללו יהפכו יותר ויותר חכמים ומרבית התבונה החדשה תגיע באמצעות תוכנה. יותר מהמכשירים הללו יהיו מחוברים ותהיה זרימת מידע ביניהם. אז מה יכול להשתבש? הרבה דברים. בשלב זה היא הקרינה סרטון ובו רצף של רחפנים שמתרסקים על הבעלים שלהם, על עצים, מכוניות כסאות בית קפה ועוד.

 

כל המכשירים הסייבר-פיזיים שבנינו ונבנה יצטרכו להיות בטוחים, אמינים והם יידרשו לכבד את הפרטיות.  המערכות כוללות רכיב חומרה ורכיב תוכנה וגם רכיב אנושי. שמדברים על אמינות של מערכות סייבר-פיזיות צריך לספק להתחשב בכל הגורמים הללו.

 

בעיות האמינות ניתנת לפתרון תוך שילוב בין אלגוריתמים דיסקרטיים (המכונית על הכביש או לא, הרחפן באוויר או לא וכו'). בעיות שנפתרות על ידי משוואות בוליאניות. בזמן הניסיעה או הטיסה יש להתחשב בגורמים שהתנהגותם תתואר במונחים של פיזיקה– משוואות דיפרנציאליות אנחנו צריכים להתחשב בשני המצבים  בו בזמן. צריך לפתח לוגיקה חדשה, ולמצוא דרכים חדשות לנתח את ההתנהגות של המוצרים כדי להבטיח את אמינותם.

 

באשר לאי הוודאות של הסביבה – איננו יכולים לצפות את הטבע – למשל רוח שתסיט את הרחפן ממסלולו. הסיבה הנוספת – הגורם האנושי. המכשירים צריכים להימנע מלפגוע באנשים או להפך מכשיר צריך ליצור קשר עם אנשים בסביבתו. בני אדם הם גורם בלתי ניתן לחיזוי. אנחנו צריכים לתכנן את המוצרים לכך שהסביבה שבה יפעלו אינה ניתנת לחיזוי.

 

הדרך הטובה ביותר להשיג זאת היא לספק הגנה לכל אחת מהשכבות: שכבת מערכת ההפעלה בזמן אמת, שכבת המצלמות והחיישנים, הבקרה על המנועים (למשל ייצוב הרחפן) ובשכבה העליונה יש לאבטח את שלב ביצוע המשימה. לצורך כך חייבים להגביר את המחקר בתחום התבונה המלאכותית שתאפשר לרחפן להגיע מנקודה א' לנקודה ב' למרות  ההפרעות.

 

 

אתגרי  האבטחה -  ראינו כותרות של דוגמאות שבהם מערכות סייבר פיזיות נפרצו – דוגמה לכך היא סטקסטנט התולעת ששיבשה את ייצור מערכות הגרעין באירן. פתאום יהיו לנו יותר גורמי תקיפה, יותר מקומות שבהם ניתן לתקוף וקושי גדול יותר לקבוע את מקור המתקפה.

 

כדי שנוכל להגן על כל השכבות משלב זיהוי המכשיר ועד לאפליקציה כך שכל הדרך תהיה מאובטחת אנחנו חייבים להתחשב ביכולות המכשיר. מה נעשה למשל במקרה של מכשיר מופעל סוללה עם יכולות עיבוד ואיחסון נמוכים? יש צורך ליישם מתודולוגיה זו בצורה הדורשת מינימום משאבים. אם המכשירים יהיו מאובטחים וגם הרשת והענן, תהיה לנו רשת מאובטחת של מוצרים סייבר-פיזיים.

 

בעיה נוספת שצריך להתחשב בה היא בעיית הפרטיות.   מצלמות המשמשות להשגחה על ילדים נפרצו ואנשים זרים הפחידו את הילדים. פרטיות מורכבת מאוסף של מידע ותהליכים בתחום מסויים המוסדרים על  ידי בעלי הנתונים וזרימת הנתונים בין מחזיקי הנתונים וכן מנגנונים לשיתוף הנתונים עם אחרים. כל הצמתים הללו הם איזורים רגישים מבחינת היכולת לפגוע בפרטיות.

הדרך המקובלת לשימוש במידע מבלי לגלות אותו היא אנונימיזציה – כלומר ניתוק הקשר בין אדם לרשומה עליו. לדוגמה אם יש לי נתונים על כל המשכורות של היושבים באולם, אוכל לדעת מה המשכורת הממוצעת של כולם מבלי לדעת כמה כל אחד מרוויח. שיתוף כזה נפוץ לדוגמה בניסויים רפואיים.

כדי לבנות מערכות סייבר פיזיות אנו צריכים לתת מענה לכל הדרישות הללו בדרך שתשפר את חיי האנשים ותבטיח את האמינות הבטיחות והפרטיות של המערכות הסייבר-פיזיות.

 

 

ל הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי ש
ל הכתבה הטקסט המרכזי

של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקס
ט המרכזי של הכתבההטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט
המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה ה
טקסט המרכזי של הכתבה
הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכת
בה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבההטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכת
בה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכת בה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבהבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכת בה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבהבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכת בה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבהבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכת בה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבהבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכת בה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבהבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכת בה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה הטקסט המרכזי של הכתבה


עוד בתחום רכיבים

כתבות נוספות בתחום

‫רכיבים‬
לאור קריסת ZTE ונזקים ל-200 חברות בארה"ב החליט טראמפ לשקול מחדש את הצעדים נגד החברה
האם עזרה ממקור מפתיע - מלשכת נשיא ארה"ב - תציל את ZTE מפני הסנקציות שהוטלו עליה בשל קשריה המסחריים עם איראן על ידי הממשלה האמריקנית?
קרא עוד
‫רכיבים‬
בואינג רוכשת טכנולוגיית אבטחת מידע בהדפסת תלת ממד מחברת אסמברקיס הישראלית
דוד עברי, נשיא בואינג ישראל, אמר: "הסכם זה מרחיב את הקשרים של בואינג עם התעשייה הישראלית תוך סיוע לחברות כמו אסמבריקס להרחיב את עסקיהן....
קרא עוד


תגובות (0)Add Comment
כתוב תגובה
 
 
יותר קטן | יותר גדול
 

security image
העתק תווים מוצגים


busy

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
כל החדשות
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות