פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
חדשות מתעשיית השבבים בישראל
SHEKELS
 מטבעות שקלים. מתוך PIXABAY.COM 

בשנת 2016, השקיעו קרנות פרייבט אקוויטי ישראליות וזרות 3.5 מיליארד דולר ב- 68 עסקאות, הסכום השנתי הגבוה ביותר שנרשם בתעשיית הפרייבט אקוויטי המקומית. היקף ההשקעות משקף עליה של 14 אחוזים ושבר את השיא קודם שעמד על כ- 3.1 מיליארד דולר שהושקעו ב- 2015, ועליה של 29 אחוזים בהשוואה ל- 2.73 מיליארד דולר שהושקעו ב- 2014.


יחד עם זאת, מספר עסקאות הפרייבט אקוויטי צנח ב- 34 אחוזים עם 68 עסקאות שנסגרו במהלך 2016, בהשוואה למספר שיא של 103 עסקאות בשנת 2015, ומשקף ירידה של 17 אחוזים בהשוואה לממוצע החמש-שנתי שעמד על 82 עסקאות בשנה.


את רשימת ההשקעות מובילות ארבע עסקאות ביי-אאוט בהיקף של למעלה מ- 100 מיליון דולר כל אחת, שהסתכמו בלמעלה מ- 2.5 מיליארד דולר או 72 אחוזים מההון הכולל. רכישת כתר פלסטיק בידי קרן הפרייבט אקוויטי הזרה BC Partners בסכום של 1.4 מיליארד דולר, היתה העסקה הגדולה ביותר בחמש השנים האחרונות. רכישת Xura בידי קרן סיריס קפיטל דורגה שניה עם 643 מיליון דולר, כשאחריה רכישת סינטק מדיה בסכום של 400 מיליון דולר על ידי פרנציסקו פרטנרס, ורכישת G4S ישראל בסך של 100 מיליון דולר, על ידי פימי, הקרן הישראלית היחידה שהיתה מעורבת בעסקה בסדר גודל שכזה בשנה שעברה.


עומר בן-צבי, שותף במשרד עורכי דין שבלת: "מצד אחד, שוק הפרייבט אקוויטי הישראלי חווה ירידה משמעותית במספר עסקאות הרכישה שבוצעו במהלך שנת 2016, והדבר תואם לירידה בהשקעות הפרייבט אקוויטי שהתרחשה בארה"ב. מצד שני, בישראל גם נצפו מגמות חיוביות - ההון השנתי הכולל שהושקע בפרייבט אקוויטי הגיע לשיא של כל הזמנים והפעילות של קרנות הפרייבט אקוויטי הזרות הגיעה גם היא לשיא ההון השנתי שהושקע בתקופה זו. סימן חוזק נוסף בשוק הפרייבט אקוויטי הישראלי היה סקטור הטכנולוגיה, שנשאר יחסית פעיל ב- 2016. לכן אנו מאמינים שעדיין מוקדם לקבוע תחילת האטה כללית בתעשיית הפרייבט אקוויטי הישראלית.
אנו רואים מגמה חיובית בגיוסי ההון המתמשכים של קרנות הון הסיכון והתמקדותם בתעשיית ההיי-טק הישראלית, היוצרת הזדמנויות השקעת פרייבט אקוויטי בשלבים מאוחרים, וכן גיוסי הון של קרנות פרייבט אקוויטי ישראליות, ומעורבותם המתמשכת של קרנות פרייבט אקוויטי זרות בשוק הישראלי." מסכם בן-צבי.


ברבעון הרביעי של 2016 נרשמה ירידה בהשקעות פרייבט אקוויטי בישראל, כאשר 16 עסקאות פרייבט אקוויטי הסתכמו ב- 412 מיליון דולר, 46 אחוזים מתחת ל- 757 מיליון דולר שהושקעו ב- 25 עסקאות ברבעון המקביל של 2015, וצניחה של 74 אחוזים בהשוואה ל- 1.6 מיליארד דולר שהושקעו ב- 14 עסקאות ברבעון הקודם. ההון שהושקע ומספר העסקאות שבוצעו ברבעון הרביעי צנחו אל מתחת לממוצעים הרבעוניים בחמש השנים האחרונות, עם ירידה של 38 אחוזים ו- 24 אחוזים, בהתאמה.


קרנות פרייבט אקוויטי ישראליות צמצמו את הפעילות שלהן במהלך שנת 2016, כאשר 30 קרנות השקיעו 630 מיליון דולר, שיעור של 18 אחוזים מההון הכולל – הנתח הנמוך ביותר עבור הקרנות הישראליות בחמש השנים האחרונות. זאת בהשוואה לסכום שיא של 1.06 מיליארד דולר (34 אחוזים מההון הכולל) שהושקע על ידי 36 קרנות פרייבט אקוויטי ישראליות בשנת 2015. מספר העסקאות שבוצעו על ידי הקרנות הישראליות צנח אף הוא והסתכם ב- 38 עסקאות, ירידה של 28 אחוזים בהשוואה לממוצע החמש-שנתי, שעמד על 53 עסקאות בשנה לקרנות המקומיות.
שלוש עסקאות ביי-אאוט שבוצעו על ידי קרנות פרייבט אקוויטי ישראליות ב- 2016 היו מעל 50 מיליון דולר כל אחת, ויחד תפסו נתח של 37 אחוזים מכלל השקעותיהן. קרן פימי הובילה עם שתי עסקאות בולטות, שתיהן ברבעון הרביעי של 2016 – רכישת G4S ישראל (100 מיליון דולר) ורכישת גלעם (76 מיליון דולר). קרן ריאליטי ביצעה ביי-אאוט של 65 אחוזים בקניון ארנה שבהרצליה תמורת 90 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2016.


קרנות פרייבט אקוויטי זרות שמרו על קצב פעילותן הממוצע עם 33 עסקאות בשנת 2016, זאת על אף שמספר הקרנות שביצעו השקעות ב- 2016 הצטמצם ל- 32 קרנות בלבד, ירידה של 26 אחוזים בהשוואה ל- 43 קרנות זרות שהיו מעורבות בשוק הפרייבט אקוויטי הישראלי במהלך שנת 2015. מבחינת היקף, זינק הסכום שהושקע על ידי הקרנות הזרות ב- 2016 ל- 2.9 מיליארד דולר (82 אחוזים מההון הכולל), בהשוואה ל- 2.03 מיליארד דולר (66 אחוזים מסך ההון) בשנת 2015. הזינוק בסכום נובע במידה רבה משלוש העסקאות הגדולות שהוזכרו לעיל – עסקאות הרכישה של כתר, Xura וסינטק מדיה שהוזכרו לעיל – שתפסו 85 אחוזים מכלל ההשקעות של הקרנות הזרות ב- 2016.
מריאנה שפירא, מנהלת המחקר ב- IVC, מאתרת קשר ישיר בין מצב גיוס קרנות הפרייבט אקוויטי המקומיות לבין הצניחה במספר העסקאות במהלך המחצית השנייה של השנה, ומסבירה: "ניתוח של ההאטה המשמעותית בסגירת עסקאות פרייבט אקוויטי בשנת 2016, הבהיר כמה משמעותית הצניחה בפעילות של קרנות הפרייבט אקוויטי המקומיות. הן הורידו את מספר ההשקעות הרבה מתחת לרמה הממוצעת, ובצורה ניכרת יותר מאשר הירידה שראינו גם בפעילות של הקרנות הזרות.

השינוי לא נובע מהעדר הזדמנויות להשקעה בשוק הישראלי, ובוודאי שלא כתוצאה מתחרות מול משקיעים זרים, אלא קשור להיקף ההון הפנוי להשקעות חדשות. בשנת 2016 נרשמה ירידה במספר הקרנות המקומיות הפעילות בשוק וכמו גם במספר הקרנות שגייסו הון בהשוואה לשנים הקודמות. לאור העובדה שכשש קרנות פרייבט אקוויטי נמצאות כיום בתהליכי גיוס הון, נראה שקרנות ישראליות רבות התמקדו בתקופה האחרונה במאמצי הגיוס ולא בהשקעות חדשות, מה שהוביל לירידה במספר העסקאות". 


כיום, פועלות בישראל 39 חברות ניהול פרייבט אקוויטי מקומיות המנהלות – לפי נתוני IVC – הון מצרפי של 12.12 מיליארד דולר מהם, על פי ההערכה, סכום של כ-1.2 מיליארד דולר פנויים להשקעות חדשות. בשנת 2016, ארבע קרנות פרייבט אקוויטי ישראליות גייסו הון בשווי 1.3 מיליארד דולר.


סקטור הטכנולוגיה שמר על המומנטום מבין עסקאות הפרייבט אקוויטי, עם 44 עסקאות בשנת 2016, מספר זהה לממוצע בחמש השנים האחרונות, והיווה 65 אחוזים מכלל העסקאות בתקופה, שהסתכמו ב- 1.6 מיליארד דולר או 46 אחוזים מההון הכולל. גם פה מככבות שתיים מעסקאות הביי-אאוט הגדולות ב- Xura וסינטק מדיה.עוד בתחום שבבים

כתבות נוספות בתחום

שבבים
אוני' בן גוריון מקימה קרן של מיליון דולר לסטאטרפים של סטודנטים
הקרן תשקיע מיליון דולר במשך שלוש שנים, ובבן גוריון מציינים כי היא הראשונה מסוגה שהוקמה על ידי אוניברסיטה...
קרא עוד
שבבים
ראדא מדווחת על גידול של 29% בהכנסות ברבעון הראשון ביחס לרבעון המקביל אשתקד
דב סלע, מנכ"ל ראדא: "לאחרונה הקמנו חברה בת בארה"ב וכבר קיבלנו מספר הזמנות ראשוניות מלקוחות בארה"ב"
קרא עודתגובות (0)Add Comment
כתוב תגובה
 
 
יותר קטן | יותר גדול
 

security image
העתק תווים מוצגים


busy

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
כל החדשות
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות