פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
חדשות מתעשיית השבבים בישראל
shaked 5806006001
 פרופ' אורי שקד, חתן פרס ישראל. צילום: אתר אוניברסיטת תל אביבאחד הזוכים בפרס ישראל ביום העצמאות האחרון היה פרופ' אורי שקד, כיום פרופ' אמריטוס באוניברסיטת תל אביב אך גם ידוע כמי שעמד בראש וועדה שסללה את הדרך למהפכת המכללות האקדמיות. בשיחה עם CHIPORTAL הוא אומר: "הייתי דיקן הפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל אביב בתחילת שנות ה-90 ונתבקשתי על ידי המועצה להשכלה גבוהה לשרת בוועדה שעמדה לבחון בפעם הראשונה בקשה של בית ספר ידוע וגדול להנדסאים – אורט בראודה בכרמיאל – לקבל הסמכה לתואר חדש בהנדסה, שנקרא Bachelor Of Technology (או בקיצור BTech). למעשה, זה תואר שהם רצו להמציא אז.

הוועדה ישבה על המדוכה כשנה, התוותה תוכנית לימודים והמליצה לאשר הקמת מכללה להנדסה באורט בראודה, שתיתן למסיימים תואר בוגר בטכנולוגיה. התוכנית רצה כשלוש שנים לפי המתווה שלנו, אבל אחר כך המכללה פנתה שנית למועצה להשכלה גבוהה וטענה שאי אפשר להמשיך ליישם אותה באותה המתכונת, כי התוכנית דרשה עבודה של התלמידים במשך שני סמסטרים בתעשייה וזו לא שיתפה פעולה. הם ביקשו להמיר את התוכנית לבוגר רגיל בהנדסה, כמו שהאוניברסיטאות נותנות. כך או כך, ההחלטה הזו יצרה את הבסיס למהפכת המכללות הטכנולוגיות.

במקביל, נוסדה ב-1996 מכללה שעוסקת גם היא בתחום. כיום היא נקראת מכללת אפקה ואז היא נקראה המכללה ליד בית הספר להנדסאים ברמת אביב. עד היום אני מעורב בוועד המנהל ובחבר הנאמנים שלה.

בין 2012 ל-2014, אחרי שהפכתי לפרופסור אמריטוס באוניברסיטת תל אביב, הייתי ראש המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה במכללת עזריאלי בירושלים, שם עיצבתי את תוכנית הלימודים".

יש הטוענים להבדל ברמת הבוגרים בין האוניברסיטאות למכללות בתחום הטכנולוגיה. האם זה נכון?
"אני לא מעורב בבדיקת איכות ההוראה, אבל כמובן שיש פער בין האוניברסיטאות למכללות, כי סף הקבלה למכללות נמוך באופן משמעותי מסף הקבלה לאוניברסיטאות, בין היתר מפני שרוצים שאנשים יישארו ולא ינשרו. עומס ההוראה עצום וכדי שמרצה במכללה יקדיש זמן למחקר צריך רצון ומשמעת ברזל".

שנים מדברים על כך שהגדלת בוגרי לימודי הטכנולוגיה באקדמיה תסייע למגר את המחסור במהנדסים בהיי-טק. איך זה שאחרי שהתווספו למערכת 10 מכללות טכנולוגיות, עדיין חסרים מהנדסים?
"יש תמיד שיהוי מסוים בין הביקוש למהנדסים בוגרי אוניברסיטאות לבין הביקוש של סטודנטים ללמוד לימודי הנדסה. אני מקווה שיותר ויותר אנשים טובים יעמדו בסף הקבלה הגבוה ויוכלו ללמוד את התחום. הדבר כמובן דורש משאבים נוספים – חברי סגל ומעבדות – אבל זה פתיר. למרות הפיתויים מהתעשייה, מדענים ומהנדסים שסיימו פוסט דוקטורט מבקשים לחזור ואנחנו, באוניברסיטת תל אביב, נאלצים לדחות רבים מהם".

האם ישראל יכולה להתחרות עם סין והודו, שמייצרות מדי שנה מיליוני מהנדסים?
"אנחנו מתחרים בהם יפה, כי הרמה בארץ גבוהה. הסטודנטים מתקבלים לאחר שעברו סף קבלה גבוה והתוצאה מוכחת בהישגים".עוד בתחום שבבים

כתבות נוספות בתחום

שבבים
ראדא מדווחת על גידול של 29% בהכנסות ברבעון הראשון ביחס לרבעון המקביל אשתקד
דב סלע, מנכ"ל ראדא: "לאחרונה הקמנו חברה בת בארה"ב וכבר קיבלנו מספר הזמנות ראשוניות מלקוחות בארה"ב"
קרא עוד
שבבים
רדקום - גידול של 36% בהכנסות מעבר לרווח
• הכנסות של 10.9 מיליון דולר ברבעון הראשון - גידול של 36% לעומת הרבעון המקביל אשתקד• מזומנים, שווי מזומנים...
קרא עודתגובות (0)Add Comment
כתוב תגובה
 
 
יותר קטן | יותר גדול
 

security image
העתק תווים מוצגים


busy

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
כל החדשות
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות