פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
MOTOROLA APOLLO
 הטכנאים של מוטרולה מתקינים את מערכת הקשר בחללית אפולו 11. צילום יחצ20 ביולי 1969- המשפט המפורסם מהירח מגיע אל כדור הארץ באמצעות טכנולוגיית רדיו. המשדרים מסוג S-band שהורכבו באפולו 11 ובמרכז הפיקוד העבירו את הטלמטריה, את התקשורת הקולית, את הנתונים הביו-רפואיים ואת אותות הטלוויזיה הראשונים בהיסטוריה בין כדור הארץ לירח.
חברת מוטורולה האמריקאית הייתה אמונה אז על כל אמצעי הקשר של אפולו 11 ושל הנחיתות לפניה. היא גם זו שתכננה, ובנתה את תרמיל האנטנה המפורסם שפותח במיוחד עבור ניל ארמסטרונג. מדובר היה בציוד חדשני ביותר באותה תקופה ששימש לעיבוד אותות טלוויזיה בכדור הארץ, וכן ציוד אחראי לפונקציות הבטיחות ומעקב מדויק מרגע השיגור, דרך המסע לירח ועד לנחיתה.

 

המילים הראשונות מהירח ברדיו ובטלוויזיה בבתיהם של מיליוני משפחות

לראשונה בהיסטוריה ניתן היה לראות ולשמוע את האסטרונאוטים ואת מרכז הפיקוד באמצעות ציוד הקשר החדשני, מיליוני אנשים ברחבי העולם צפו והאזינו כאשר האסטרונאוט ניל ארמסטרונג הניח את כף רגלו על הירח במרחק 400,000 ק"מ כדור הארץ ואמר את המשפט האלמותי: "זה צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות". המילים הללו עברו בזכות אותו תרמיל גב לאנטנה – שכלל אנטנה קטנה שהעבירה את המילים והמסרים למשדר בחללית ומשם לכדור הארץ.
פחות אנרגיה ממנורת מקרר

למעשה בכל משימת אפולו השתמשו בארה"ב בציוד ומערכות תקשורת של מוטורולה משלב טרום השיגור, השיגור, המסע לירח והנחיתה עליו. הרדיו של מוטורולה נקרא אז: S-band Apollo סיפק את הקשר היחיד של הצוות עם כדור הארץ מעבר למרחק של 48,000. היחידה האלקטרונית הקטנה ששקלה 14.5 ק"ג בלבד, דרשה פחות אנרגיה לצורך תקשורת עם כדור הארץ, מאשר כמות האנרגיה שצרכה מנורת מקרר טיפוסית באותה העת- כ-35 וואט בלבד.

מודל הקשר של אפולו היה בנוי על בסיס משדר ומקלט ששלחו אותות רדיו לשלוש תחנות קרקע בכדור הארץ בספרד, אוסטרליה וקליפורניה. אלו תירגמו את האותות לשידור FM והעבירו אותם לשידורי הרדיו והטלוויזיה. יחידת השידור הצליחה לטפל בהעברת נתונים ל-67 פונקציות במקביל.

יחידת הקשר המתקדמת בזמנו, אפשרה עזרה מהותית עבור חברי הצוות וחסכה להם את הצורך בתפעול ידני של כ- 24 מכשירים ומכל 500 מתגים.

למעשה זו לא הייתה הפעם הראשונה שבוצע קשר בין רכבי חלל לכדור הארץ, המשדרים של מוטורולה סיפקו תקשורת רדיו בין כלי רכב חלל לכדור הארץ גם במשימות קודמות, שם שידרו קול, הודעות, אותות וידאו ונתונים. מכשירי הרדיו העצמאיים האלה היו חיוניים כדי לעקוב אחר מהירות ומיקום החללית ולאחזר נתונים ולהפעיל את המכשירים האלקטרוניים על גבי החללית.

תגובות (0)Add Comment
כתוב תגובה
 
 
יותר קטן | יותר גדול
 

security image
העתק תווים מוצגים


busy

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות