פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
חדשות מתעשיית השבבים בישראל
HOGEG SILICON CLUB
 משה חוגג, מימין, ושלמה גרדמן במפגש הסיליקון קלאב. צילום: שמואל אוסטר


"לא פחדתי שמדובר ברמאות". כך אמר משה חוגג, מנכל סירין לאבס, שהגיע להופעה מרגשת ובלתי נשכחת במפגש הרבעוני של הסיליקון קלאב אשר הוקדש לתחומי הביטקוין והבלוקצ'יין. וכך התנהל הראיון הפתוח והבלתי אמצעי עם חוגג בהנחיית שלמה גרדמן, יו"ר הסיליקון קלאב ומנכ"ל חברת ASG.


גרדמן: "אני חייב לומר שיש לך סיפור חיים מאוד מעניין, בוא נתחיל באיפה נולדת, איפה גדלת?"


משה חוגג: "נולדתי בבאר שבע, אבי היה איש חיל האוויר, כל שנתיים עברתי דירה. בשל כך התחברתי עם אנשים עד רמה מסוימת כי כל פעם ניתקו אותי מהסביבה שגדלתי בה בדור שלא היה בו פייסבוק. כשהייתי בן 13 אבי יצא לפנסיה ועברנו למיתר, למדתי בבאר שבע, שיחקתי כדורגל, גם בהפועל באר שבע, וגם בבית"ר באר שבע. לא הצלחתי להוציא תעודת בגרות. הייתי ילד מרדן. ציונים לא עניינו אותי למידה -כן. היה לי ריב עם הורי למה צריך תעודה. הם אמרו שזה כדי שיקבלו אותי לעבודה, שירתתי 7 שנים בצבא והשתחררתי בדרגת סרן, יצרתי סטרטאפ ראשון, שנכשל, שני די הצליח, עברתי לארה"ב חזרתי לישראל, הקמתי קרן הון סיכון.


גרדמן: "ב-2011 הקמת חברת סטרטאפ מענינת בשם מובלי . ספר לי איך זה קרה?"


"חוגג: " ב-2007 השתחררתי מהצבא הקמתי סטרטאפ ראשון שנכשל, ובמשך שנתיים בצורה מאוד מוזרה, למרות שהוא נכשל הפכתי להיות יועץ לסטרטאפים. היה לי יתרון על סטרטאפיסטים מתחילים בעצם זה שידעתי איך להקים חברה. היו לי 13-14 לקוחות, כל אחד נתן לי 2,000 -3,000 שקל לחודש. הייתי מאוד בינוני, אני מאוד אוהב לעבוד אבל זה קשה כשאתה מנסה לרצות 14 לקוחות שונים, ואז פגשתי חבר ואמרתי לו שאני עוזר לאנשים. הוא נתן לי סטירה מנטלית. 'במקום להשקיע את האנרגיה ב-14 חברות תעשה משהו אחד אמר.'
גרתי בזמנו במרתף בראשל"צ עם חברה שהיתה לי אז ובדרך הביתה התקשרתי והתפטרתי מכל הלקוחות. אמרתי יש לי רעיון – מובלי, והחלטתי להקים אותה מהכסף שחסכתי. החברה שלי לא אהבה את זה. גם ההורים לא אהבו. את החברה פיטרתי, ועברתי לגור על הספה של אחותי. עשינו משהו דומה לאינסטגרם אבל עם תכונות שרק כיום יש לאינסטגרם ולנו כבר היו  ב-2012. התמקדנו בשווקים אחרים הצלחנו בצורה יוצאת דופן בדרום אמריקה, החברה עלתה משווי אפס למיליארד דולר, ואז פייסבוק קנתה את אינסטגרם, וסגרו לנו את ה-API."

ואיך הגעת לביטקוין?

עוד כשהייתי במובלי גרתי בארהב ומרכז הפיתוח היה בארץ. המשרד שלי היה בוול סטריט וממול הקימו את הביטקוין סנטר. כשביקרתי בישראל חבר שלי, נמרוד להבי מנכ"ל סימפלקס סיפר לי מה זה ביטקוין ורכש עבורי ביטקוין ב-20 דולר. כשחזרתי לניו יורק נכנסתי לביטקוין סנטר, עשיתי רכישה יותר גדולה, זה עלה ירד, לא התייחסתי לזה. בסוף 2016 סיפרו לי על האתריום שעושה אותו דבר כמו ביטקוין עם חוזים חכמים. הרעיון שאפשר לקחת כסף ולתכנת אותו. החלטתי להשקיע כמה מיליונים באטריום. קניתי בשבעה דולר, מכרתי חלק ב-1,400 דולר. למדתי את הפרויקט, לא פחדתי שזה רמאות, ."

בביטקוין מה שצריך זה אמון.  אני האמנתי בתשתית המפוזרת במחשבים שונים ומונעת רמאות .מי שרוצה ללמוד מדוע זה בלתי אפשרי – שישאל כל מתכנת. למדתי היטב מה זה הפרויקט זה הלהיב אותי ברמת הפונטציאל וגרם לי להעמיק יותר בביטקוין, לעומק עומקיו. ברגע שנכנסנו לעומק ביצעתי השקעה משמעותית גדולה יותר של כמה מיליוני דולרים באיתריום, לא פחדתי להפסיד – לקחתי בחשבון שאני עומד להפסיד את כל הכסף. כל השקעה שאני עושה אני לוקח בחשבון מה קורה אם אני מאבד 100 אחוז מהכסף אם אני לא יודע להתמודד עם זה, אני לא עושה את ההשקעה הזו. לא בריא להשקיע כספים כשאתה לא יכול להרשות לעצמך לאבד. לכן אני ממליץ לכל אדם בעולם לשים משהו – אחוז או שני אחוז מההון במטבע הזה."

ומה דעתך על הבלוקצ'יין?

"הבלוקצ'יין הוא הרכיב שכלול בביטקוין ומגביר את האמון. ברגע שיש שרת ריכוזי היכולת של מישהו להשפיע עליו ברורה לחלוטין. הרעיון בביטקוין הוא לקחת רשת מחשבים מבוזרת שכל אחד יכול להצטרף עליה ולשמור עותק ממנה. ברגע שאתה הופך את השרת למבוזר היכולת של נתניהו או פוטין לקבל החלטה להוריד את השרת בלתי אפשרית כי יש מיליוני שרתים. היכולת לגנוב, לזייף לא קיימת. במקום בנק שיהיה הגורם המאמת, המחשבים יודעים לעשות את זה בצורה יותר בטוחה."

ומתי נהית משקיע בסטרטאפים?

כשחזרתי לישראל החלטתי שאני רוצה להשקיע בסטרטאפים. הקמתי קרן של 20 מיליון דולר, חלק מהמשקיעים היו כאלה שהיו מרוצים ממובלי. ואז התמזל מזלי ופגשתי את פרופ' סימון ליצין והשקענו בסטורדוט, זו היתה אחת ההשקעות הראשונות שלנו.

ומה זה סירין לאבס?

סירין לאבס – זו חברה שפיתחה טלפונים מאובטחים בבלוקצ'יין. היה לה טלפון מאוד מאובטח שלא הצליח. האבטחה היא גורם מכריע ביכולת של האדם הקטן לאחסן מטבע כמו ביטקוין. לצערי חוויית המשתמש היתה נוראית- מפתחות פרטיים שאם אתה מאבד אותו הלך כל הכסף. וגם חוויתי יש כל מיני ארנקים לא מבוזרים שאין לך את המפתחות שלהם ויש הרבה תרמיות. הרעיון לייצר טלפון עם ארנק חומרה בתוכו שהוא חלק מהטלפון. ברגע שמתחברים לרשת הוא מתחבר לאינטרנט כשמתנתקים – הוא מתנתק. המשקיע הקזחי הקים את החברה, פנה אלי כדי שנעזור לו להקים מרכז פיתוח בישראל. גייסתי את טל כהן, והוצאנו טלפון ישראלי ראשון מאז מודו. הדור השני הצליח יותר.

גרדמן: "לאחרונה הקמת מכון מחקר לתחום הבלוקצ'יין באוניברסיטת תל אביב. מה גרם לך לשעות זאת?

חוגג: "הקמתי מכון מחקר ותרמתי שני מיליון דולר להקמתו. השקעתי בהפיכת התחום ללגיטימי. טוב שגם מארק צוקרברג נותון לגיטימציה לתחום (בהכרזה על המטבע הוירטואלי ליברה א.ב.) התחום נתפס מאוד אפור שלא בצדק. התייחסו לזה כמו לבועת הדוט קום ובועת הקנביס. כל מי שהוסיף בלוקצ'יין להגדרת המוצר שלו המניה טסה. מדברים על החשש מהלבנות הון באמצעות ביטקוין. הלוואי וחמאס ישתמש בביטקוין כדי להעביר כספים כי נוכל לעקוב אחר כל הפעולות שלו. שאלתי איך אני עוזר לתחום הזה לנקות את עצמו מזה. הפתרון שלי היה ללכת לאקדמיה. כשאני הולך לאקדמיה ומשקיע בחינוך לתחום . הם פנו אלי לתרומה בתחום אחר, אני הצעתי את הקמת המכון. התחילו השנה ועשו כנסים לכל מיני אוכלוסיות לדוגמת שופטים כדי לחנך. ככל שאנשים יידעו יותר הם יבינו יותר ויפחדו פחות."עוד בתחום שבבים

כתבות נוספות בתחום

שבבים
סיוה מסתערת על שוק הרכב עם ליבת AI חדשה
יצרנית הציוד WiSig נמצאת בבעלות המכון לטכנולוגיה Hyderabad ההודי, ומפתחת שבבים למוצרי IoT הפועלים ברשתות סלולריות...
קרא עוד
שבבים
אוניברסיטת תל אביב השיקה מרכז חדש למדע וטכנולוגיה קוונטית
פרופ ירון עוז, רקטור אוניברסיטת תל אביב: "המרכז החדש יהווה מרכז ייעודי למדע וטכנולוגיה קוונטית, שישמש קורת גג...
קרא עודתגובות (0)Add Comment
כתוב תגובה
 
 
יותר קטן | יותר גדול
 

security image
העתק תווים מוצגים


busy

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות